Bestie z Buchenwaldu


 Originální název: Bestia z Buchenwaldu
Autor: Max Czornyj
Rok vydání celosvětově: 2021
Nakladatelství: Kontrast
Žánr: Historie, Román
Počet stran: 296 stran
Obsah:
Román Bestie z Buchenwaldu je založen na skutečných událostech. Přesto, nebo možná právě proto, se jeví být tak šokujícím a neuvěřitelným. Jak známo, pravda totiž může často být horší než ta nejděsivější fikce. Protože i ve skutečnosti je člověk schopný všeho.
Ilsa Kochová se dopustila příšerných činů. V průběhu historie bezohledně týrala a zneužívala neuvěřitelné množství vězňů. Čarodějnice z Buchenwaldu týrala vězně mimořádně brutálním způsobem a vysloužila si pověst jednoho z nejhorších sadistů v historii. V její vile byly mimo jiné nalezeny výrobky z lidské kůže.
Ilsa Kochová byla německá dozorkyně SS v koncentračních táborech a manželka Karla Otto Kocha, který byl velitelem tábora Buchenwald. Byla zařazena do skupiny válečných zločinců a nejčastěji je známá jako „velitelka Buchenwaldu“
Co udělalo z rozkošného a spokojeného děvčete rafinovanou, surovou sadistku? Je neuvěřitelné, jak snadno se lidé přizpůsobí změně… 

~~~

Děkuji moc Knihy Dobrovský za možnost recenzního výtisku Bestie z Buchenwaldu. Kniha mě upoutala hned na první pohled, a hned od začátku mi bylo jasné, do čeho půjdu. Ale i tak moje představy se dá říci byly snové a setkání se se syrovou realitou příběhu, bylo něco jiného.

O Ilse Kochové jsem se poprvé dozvěděla z této knihy. Co si vybavuji z hodin dějepisu, tak se nejvíce řešily ty koncentrační tábory, které byly v Polsku. Ohledně německých byla pouze zmínka, že tam existovaly. Ale, že se v Buchenwaldu děly až taková zvěrstva, jsem netušila. A bylo to dost těžké číst a uvědomovat si, jak ti lidé museli strašně trpět.

Kniha ve mě probudila a zanechala tolik emocí. Největší z nich byla nevíra ohledně toho, co všeho ona byla schopná. A pak už jen to předhánění se svým manželem, kdo vymyslí lepší věc. Často pak u těchto kapitol byl komentář autora ohledně toho, že daná věc byla nalezena, nebo se jedná o výpovědi mnoha očitých svědků. 
Když se dost dlouho díváme i na ten nejošklivější obraz, začneme v něm vnímat jistou krásu.
Kapitoly nejsou vůbec dlouhé, přišly mi i kratší. Což na jednu stranu jsem ráda, jelikož jsem pak snáze dokázala odložit knihu a vstřebat emoce a to, co jsem si zrovna přečetla. Příběh je psán ich formou, takže čtenář může snadno nahlédnout do myšlenek Ilsy Kochové, a proč se tak zrovna chovala. I tak člověk musí brát v potaz, že nikdo její opravdové myšlenky nezná. 
 
 Autor dokázal příběh napsat tak dobře, že jsem si všechno dokázala představit tak, jako kdyby se to odehrávalo přímo před mýma očima. Líbilo se mi, že o Ilse Kochové jsem se dozvěděla v podstatě všechno, od jejího dětství až po její smrt. Jediné, co mi chybělo, bylo narození Gudrun, Gisele. Najednou prostě existovaly. Chybělo mi i to, co se pak stalo s jejími dětmi.

Bestie z Buchenwaldu je tak velmi silným příběhem, který ve vás zanechá stopy. Věřím, že kniha zaujme každého, kdo se zajímá o téma druhé světové války, a zároveň se chce blíže dozvědět o historických osobách. Ještě jednou moc děkuji Knihám Dobrovský za zaslání recenzního výtisku. Knihu si můžete pořídit na jejich stránkách.
 
 
Přidávám sem polskou verzi této obálky, která je úplně stejná. Různé verze jsem avšak nenalezla.

★★★★★

10 komentářů:

  1. knihy s touto tématikou moc nevyhledávám, je mi z toho vážně smutno a nikdy nevím, jak hodnotit takovou knihu :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To naprosto chápu. Též jsem zprvu hodně přemýšlela, jak sepíšu na knihu recenzi.

      Vymazat
  2. O Kochové jsem toho četla už hodně, tak tuto knihu vynechám. Asi bych se nic nového nedozvěděla.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Fakt? Tak to já se o ní dozvěděla tedy poprvé.

      Vymazat
  3. Věřím, že to musí být hodně silné, děsivé čtení... Ale jednou za čas je vhodné si tyto hrůzy připomenout.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To ano. Člověk by neměl zapomínat na to, co se dělo v minulosti.

      Vymazat
  4. Je dobře, že takové knížky vycházejí. Nesmí se zapomenout!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To ano. Na to, co se dělo v minulosti, by se nemělo nikdy zapomenout.

      Vymazat

© Enthusiasm For Books
Šablona od Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.